English

In this video we’ve talked about matter-antimatter and the laws of thermodynamics in an unrelated manner.

 

Evrenin Temel Yasaları 6 – Madde / Anti madde – Termodinamik— AB Proje videosu

Bu videoda madde – antimadde meselesinden ve termodinamiğin yasalarından bahsettik. Aslında antimadde üzerine pek çok çalışma yürütülen bir alan. Videoda antimaddenin Higgs alanıyla maddeye göre daha farklı etkileştiğini belirttik ancak bunun da tartışmalı bir konu olduğunu burada dile getirmekte fayda var. Antimaddenin Higgs alanıyla değil yalnızca elektromanyetik yük bakımından maddenin karşıtı olarak ele alınmasının daha yaygın olduğunu burada vurgulamak gerekir.

Işığın (fotonların) madde ve antimaddeyle aynı biçimde etkileştiğini biliyoruz, bu nedenle aslında Evren’in bir yerlerinde bizim maddeden yapıldığını düşündüğümüz ancak aslında antimaddeden oluşan galaksiler veya galaksi kümeleri olabilir. Bu konuda CERN’ün AMS grubunun yaptığı gözlemler ve açıklamalar bulunmakta (dedektörlere gelen anti-alfa parçacıklarının sayısı üzerinden belirli çıkarımlarda bulunuyorlar).

Videoda üzerinde durduğumuz bir başka konuysa termodinamik. Termodinamiğin erken günlerinde arkasındaki fiziksel mekanizmalar bilinmeyen sıcaklık, basınç gibi fenomenlerin olduğu gibi kabul edilerek ele alındığını söylemek yanlış olmaz. Moleküllerin dahi varlığına inanılmadığı zamanlarda ortaya çıkmış olan termodinamik bu nedenle kinetik teori ortaya çıkana kadar yalnızca büyük sistemlere uygulanabilmişti. Sonrasında moleküler düzeye inebilse dahi ancak entropi kavramının operasyonalize edilmesiyle bugünkü hallerine ulaşabildi. Zaten bugün klasik termodinamiği genişletip kuantum fenomenleri de kapsayabilmesini sağlamak adına kuantum termodinamiği denilen aktif bir araştırma sahası da oluşmuş durumda.

 

Zeki Seskir

METU, Physics PhD and STPS MSc. candidate. Part-time blogger on düzensiz

Across the Universe AB projesinin en zor bölümü evrenimizle ilgili. Madde, anti madde nedir? Nasıl oluşur? Termodinamik yasalar evrenin en temel yasalarıdır. Entropi nedir? konularında bilgilendirmeler var

Projede takımlara verdiğimiz görev çok zorlu

Evrenbilimdeki son gelişmeler; Felsefeyi, bilimi, sosyolojiyi, dinleri ve günlük hayatı nasıl etkileyecek?

Kanala abone olmak için tıklayın; ➤ http://bit.ly/2jRGPGG

Across the Universe AB Projesi ➤ http://bit.ly/2lDQ7uc

Sosyal Medya ➤ Facebook Page http://bit.ly/2kfbZJ4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin