Codease Neymiş Ki ?

0
615

Bu proje (Ref No: 2017-2-TR01-KA105-046951) Avrupa Komisyonu ve AB Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibelendirilmiştir

 

Herkese merhaba, öncelikle Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından hibe alma başarısı göstermiş olan Martı derneğinin Codease projesini sizlere aktarmaya çalışacağım. Erasmus+ projeleri ile bir süredir çeşitli alanlarda yaptığımız projeler ve çalışmalardan sonra ilgi çekici olan aynı zamanda büyük ihtiyaç duyulan Moodle-Öys üstünde durmaya karar verdik.

Peki Neden ?

Codease adıyla ilk karşılaştığımızda çok bir şey çağrıştırmıyor hatta bir fantastik Amerikan dizisi havası almış olabilirsin. Şu an düşündümde bu fikirde iyiymiş ancak Codease projesine dönecek olursak, bu proje ile hem bizim hem proje ortaklarımızın hemde dünyanın aslında önemli problemlerinden biri olan Eğitim veren gençlik STK’larının eğitimlerini geniş kitlelere ulaştırmasına yaşadığı sorunları aşmasını geniş kitlelere ulaşmasını sağlamakla birlikte eğitimlerininde kalitesini arttırmasına yardımcı olmak istiyoruz. Bunu başarmak için Türkiye’de 7 gün boyunca Türkiye, İtalya ve Bulgaristan’dan gelecek olan potansiyel 13 tane yeni Mr.Robot potansiyelli gençlik çalışanının uzaktan eğitim, ÖYS yazılımı(Moodle) eğitim, online kursu açma deneyimi geliştirmelerine yönelik kapatasitelerini arttırarak öğrenme yönetimi sistemlerini etkin kullanmasını sağlamakla birlikte onları proje sonrası bir Terminatör gibi kullandığı araçlardan son derece verim alabilen kişiler olarak görmeyi istiyoruz.

Peki Nasıl ?

Abi proje dedin, Dizi dedin Robot dedin en sonda Terminatör dedin ? Anlamadım ben diyorsan anlatıyorum gel.. İş hayatında sosyal hayatında veya bir hobide kendine adayıp yaşadığımız büyük sosyal medya çağında hala bunları geniş kitlelere ulaştıramama korkusu ve sıkıntısı yaşıyorsan ve yerinde saymaktan sıkılıp gelişmeye açık bir şekilde hem yaptığın işi hemde içeriklerini geliştirmek için Codease projesi ile birlikte gerçekleştirilecek olan bir faaliyet programı mevcut. Yani diyorum Terminatör olacaksın dedim ya. Heh işte kurulumun gerçekleşiyor yahu..

Neymiş Bu Eğitimler ? (Terminatör oluyorum galiba)

Lafı şu an fazla uzatmadan sana faaliyet programını hemen söyleyip kurulumunu hızlandırıyorum.

-A1 Uzaktan Eğitim: Uzaktan eğitim ile birlikte ulaşım ve bilgi akışı kolaylaşacak böylelikle yukarıda belirttiğim o seni üzen sorunlar ortadan kalkabilir.

-A2 ÖYS (Öğrenme Yönetimi Sistemleri) ve daha genel bilinen tanımı olan LMS (learning management system) yazılımı (moodle) ve yine daha genel bilinen tanımı olan Mooc(Massive open online course -Kitlesel çevrimiçi açık kurs/ders) eğitimi, bu ne işime yarar ki ? Dediysen, adından anlaşılacağı üzere öğrenme yönetim sistemi bir yönetim aracıdır. Eğitimi verenler ile uygulayanlar arasındaki iletişimin oluşmasına birbirini izleyebilmesine olanak sağlamakla birlikte içeriklerin yönetilmesine yardımcı olabilmekte. Bu öğrenme ve öğretme süreçlerinin bireysel bir şekilde yapılmasına yardımcı olabilen bir sistemdir. Böylelikle şunlara sahip olabileceksin. Vayyy iyiymiş. Peki Moodle ne diyorsan ? İlk önce şunu demeliyim ki sanırım bir Terminatör olabilme hissi uyandı içinde.

Moodle’a gelecek olursak, Moodle açık kaynak kodlu ve geliştirilmeye açık, eğitimcilerin online(çevrimiçi) kurslar oluşturmalarına yardım etmek üzere tasarlanmış bir öğrenme yönetim sistemidir.  Moodle, bir Uzaktan Eğitim sitesinde ihtiyaç duyulabileceklerin çoğunu fazlasıyla yerine getirebilecek özelliklere sahiptir. En önemli özelliği, öğreten ve öğrenen tarafından kolay bir şekilde ulaşılma ve kullanılabilmesidir.

 

-A3 Uygulama Atölyesi (Online kendi hazırlayacakları kurslar): Peki tabi ki Codease projesinde bu öğrenilenleri uygulamamız gerekecek. Bu yüzden Uygulama atölyesi ile projeye katılacak olan katılımcıların uygulamaya yapması ve kendi hazırladıkları kursları test etmesini göreceğiz..

 

Terminatörler nerede ve ne zaman mı ?

Codease Projesi Martı Derneği’nin gençlik grubu Magna tarafından hazırlanmıştır. Türkiye, İtalya,  ve Bulgaristan’dan gelecek aşağıdaki kurumların ortaklığında 13 gençlik çalışanı ile 26-04-2018 tarihinde Ürgüp’te 7 gün süresince gerçekleştirilecektir. Projenin eğitmeni Ufuk Bal olacaktır.

Sonuç

Yazımda elimden geldiğince Codease projesini tanıtmaya adını duyduğunda yahu bu neymiş demek yerine projenin amacını işlevini anlatmaya çalıştım. Eminim proje sonrası tekrar böyle bir yazı yazdığımda şimdiki yazdıklarım ile öğrendiklerim arasındaki uçurumu yazımdan bile anlayacaksınızdır.

Sizlere anlatmaya çalıştığım Codease projemize daha detaylı hemen aşağıdan hemen hemen bu cümlenin aşağısından ulaşabilirsiniz. Öptüm..

Codease Tanıtım Sayfası.

 

Ozan FE.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin