Einstein Atölyesi

0
765


Giriş

Birkaç yıldır biliyorsunuz ki,tüm Eylem Öğrenme programlarımız ve diğer atölye çalışmalarımız bir Einstein Atölyesi’yle başlıyor. Einstein Atölyesi, Tasarım Düşüncesi süreçlerinden ve Einstein’dan bir alıntıdan ilham alıyor:

 

EĞER DÜNYA’YI KURTARMAK İÇİN 1 SAATİM OLSA; DOĞRU SORUYU BULMAK İÇİN 55 DAKİKASINI VE BUNU ÇÖZMEK İÇİNDE 5 DAKİKAYI KULLANIRDIM.

Bu düşünce,yanlış sorulara çabucak cevap vermek yerine cevaplamamız gereken soruların ne olduğunu dikkatlice düşünmek daha iyi olduğu . Ve hangi sorunun doğru olduğunu nasıl bilebiliriz? Tüm beyin fırtınasında olduğu gibi, nicelik kaliteyi sağlar. İlk olarak, bir sürü soruyu ortaya çıkarıp sonra en önemli olanlarını belirlemek gerekir. Einstein Atölyesi çok soru sorulup ardından bazılarına öncelik verilmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Neye ihtiyacın var?

Einstein Metoduna tam olarak başlamak  için birkaç şey gerekiyor:

Bir sürü yazı – notlar

Herkes için işaretleyiciler.

Soru üzerinde çalışan her küçük ekibe yaklaşık 5 kağıt grafik belgesi.

İnsanlar. En az 2-3, ancak katılımcı miktarı 20’ye kadar, hatta daha da fazla artabilir. 3-5 kişilik gruplar halinde çalışmak faydalı oluyor, bu nedenle herkes katılma şansına sahip olacak ve katılım olmadan arka tarafta kalmak için daha küçük bir şans olacak.

Başlangıç ​​stratejisinden türetilen büyük bir soru.

Kimse tarafından rahatsız edilmeyeceğiniz iki saat.

Katılımcıların istediklerinde alabileceği Kahve, çay, fıstık, meyve ve diğer rahatlatıcı şeyler.

Hazırlık

İnsanlar gelmeden önce:

1.Tüm gruplar için işaretletleyicileri ve flipchart tahtaları hazırlayın.

2.Slaytlar hazırlayın veya flipchartlara kuralları yazın.

3. Birkaç defa derinden nefes alın.Klasik müzik hazırlayın.

Herkes geldiğinde:

İnsanlara kahve veya çay sunun ve insanlara konuksever davranın. “Neler oluyor” gibi basit bir soruyu yanıtlayarak herkesin katıldığı bir check-in dairesi ile başlamak isteyebilirsiniz. Düşünce herkesi bir araya getirir ve selamlar.iki saat boyunca diğer endişelerinizi bir kenara bırakın ve iş atölyesine hazır olun.

Başlangıç ​​Sorularına Örnekler:

Einstein Atölyesi’nde “_________________ yapabilmek için cevaplamamız gereken tüm sorular neler?” gibi sorularla başlarız.

Bir Proje Hakkında: Bu projeyi inanılmaz bir başarıya dönüştürmek için cevaplamamız gereken tüm sorular neler?

Bir Strateji Hakkında: Stratejimizin hayat bulduğundan emin olmak için cevaplamamız gereken sorular neler?

Bir Kültür Hakkında: Ülkemizde iş kültürünü en iyi hale getirmek için cevaplamamız gereken sorular neler?

Bir Kültür Hakkında v2: Hepimiz gelişip burada çalışmaktan hoşlandığımız konusunda emin olmamız için cevaplamamız gereken sorular neler?

İlk tur

20-40 dakika sürebilecek ilk turda; aklına gelen tüm soruları yazın. Posta ve işaretleyicilerini veya ayrıca Evernote ile Trello’ya bağlı IFTTT Not -App bağlantısını kullanabilirsiniz. Buradaki ayrı yazıya bakınız. Birinin bu turda yapabileceği hata herşeyi yazmamaktır . Tuzak, kendinizi veya başkalarını yargılamaya başlamaktır. “Nh. Bu yazı yazmaya değmez.”Şu anki soruların kalitesi hakkında endişelenmeyin, her şeyi yazın! Onlar sizin için ve ekibiniz için daha sonra faydalı olacak. Tüm soruları yazmazsanız, Einstein Atölyesi’nin sonraki aşamalarına geçemezsiniz. İdeal bir durumda, tüm flipchart’ı yazdığınız notlarla  doldurursunuz ve bir diğerini de doldurmanız gerekir. Dolayısıyla birbirinizin fikirlerini oluşturun ve üzerinde hayal edebileceğiniz tüm soruları yazıya geçirin.
Sadece “Nasıl olur da …” soruları!

Çalışmak için iyi bir yol,sadece “Nasıl olur da …” (HMW) sorularını yazmaktır. Bu yöntem, örneğin Google Venture Sprint tasarımcıları tarafından kullanılır. Kısıtlamalardan ziyade gelecek olasılıklarına odaklanmak için çok etkili bir yoldur. Bir sorunu bir HMW sorusu haline getirebilir veya fikrinizi HMW sorusuna çevirebilirsiniz. Örneğin, sorununuz liderliğinizin değişim inisiyatifine bağlılığı ise, bir HMW sorusu yazabilirsiniz: “Girişte liderlik ekibinin iletişimini nasıl artırabilir ve ve bu iletişimi nasıl garanti altına alabiliriz?” Veya bir fikrin varsa: Cuma İş Sonrası biralarıyla başlayalım, bunu bir soruya yazabilirsin: “İlk Cuma İş Sonrası Biralarını nasıl organize edebiliriz?”

İkinci tur

İlk turdan sonra, flipchart’ı sorularla  doldurduğunuzda, ilk olarak bunları gruplayın daha sonra oluşturduğunuz gruplara ad verin ve nihayet gruptaki  sorulara öncelik sırası verin. Bu işlem 20 dakika daha sürebilir. Örneğin bazı sorularınız iletişimle ilgili ise bunları bir gruba koyabilir ve gruba “İletişim” adını verebilirsiniz. Ardından, bu gruptaki sorunları öncelik sırasına göre sıraladığınızda,bunları diğer insanlara vermeye başlayabilirsiniz. Ayrıca, bu grupları oluşturduğunuzda aklınıza geliyorsa daha fazla soru da ekleyebilirsiniz. (Artık Trello’da bulunuyorsanız bu adım çok kullanışlıdır.)

Üçüncü Tur

Üçüncü turda, en önemli üç soruyu seçip formüle edersiniz. Bu işlem 10-15 dakika sürebilir. Ancak o an sonuçlarınızı tüm katılımcı grubuyla paylaşırsınız.

Bu fikir ancak üçüncü turun sonunda,Einstein atölyesinin 4. turundaki beyin fırtınası deneyleri,testleri,prototipler haline gelir. En üst sorunuz başlamak için çok genişse, daha küçük parçalara bölün, yani bir adıma geri dönün ve bunu bir başlangıç ​​sorusu olarak kullanın.

Dördüncü Tur

Dördüncü turda fikir, zaten bu veya önümüzdeki hafta yapabileceğiniz testler, prototipler ve deneyler üretmektir. Yeterince pratik olmak için, bu turu iki kere yapmak genellikle yararlıdır. Bu nedenle belki 15-20 dakikalık bir düşünmenin ardından, herkesin bir sonraki hareketlerini paylaşması için bir araya gelin. Çok soyutlarsa, insanları daha pratik olmaya itin.

Yeni bir kültür istiyorsak, yeni bir yolla birşeyleri yapmaya başlatmalıyız. Düşünmek yeterli değildir çünkü hareketler kültürü oluşturur.

İsteğinize göre bu yöntemi kullanmakta özgürsünüz ve asla çekinmeyin. Sadece bir şeyler verin, bunu yaparak öğreneceksiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa ve ekleyeceğiniz veya sormanız gereken bir şey varsa, sizden duyarsam çok mutlu olurum. İyi günler!

Ville Keränen, Creativity Lead, Monkey Business
ville@banana.fi, 358 40 731 2084, @villemonkey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin