Check-in – TR

0
1208


Bir keresinde, Lahti’nin yakınlarındaki bir Fin kayak merkezi olan Messilä’da bir öğrenim etkinliği gerçekleştirmiştik. Seminer ajandasına öğlen yemeği, check-in, açılış konuşması, dünya kafe vb. şeyleri yazmıştık. Sorunumuz, katılımcılara bizim için “Check-in” kavramının ne olduğunu açıklayamamamızdı. Yine de, etkinlik başlangıcında insanların hazır olmasını beklerken, onları otel resepsiyonunda kayıt yaptırırken bulduk. Tüm atölyelerimizde check-in’i uyguladık ve kullandık. Bizim için check-in, tüm katılımcıların birşeyler paylaştığı bir öğrenim etkinliğindeki kendini tanıtım çemberi.

Mesela arkadaşımız Peter Senge check in hakkında şunu söylüyor.

“CHECK-IN, BASİTÇE NABER NASILSIN SORUSUNUN CEVABIDIR.”

Check-in kavramının arkasındaki düşünce herkesin hem mevcut fiziksel durumunu hem de mental durumu güvence altına alıyor. Check-in’de,nasıl hissettiğimiz konusunda hep beraber paylaştığımız bir uzlaşıyı yaratıyoruz ve bunun yanında,yine hep beraber hali hazırdaki bir öğrenim etkinliğine uyum sağlıyoruz. Bazen daha detaylı check in soruları daha kullanışlı olabiliyor.

Mesela, yardımcılar ve ev sahipleri

“Bugünkü beklentileriniz nedir?”
“Bugün buraya ne getireceksiniz?”
veya
“Var olan sorularınız nedir?”

gibi check-in sorularını kullanıyorlar. Bizim için her ne olursa olsun, bu daha çok basitlikle alakalı. Check-in,buradaki herkesin güvende olmasına ve herkesin birşeyler paylaşmasına bağlı. Check-in,daha iyi diyaloglar ve bu sayede daha iyi sonuçlar sağlıyor. Check-in için zaman harcamak bazen zaman kaybıymış gibi hissettirebilir, ama ben buna katılmıyorum. Genellikle, check-in insanların kalplerinden gelen gerçek hisleri ve gerçek düşünceleri paylaşıyor ve bu da, bizim öğrenim etkinliği veya buluşmasında iyi bir hız ve doğru bir seviyede gitmemizi sağlıyor.

Check-in için başka bir metafor da müzikten geliyor. Bir dönem içinde melodiye, mesela sıkışık bir dönem için hep beraber toplanıp oluşturulan bir jazz grubu, ihtiyacımız var. Tabi bu herkesin durumunu paylaşmasıyla meydana gelebilecek olay

Ville Keränen

Design Lead, Action Learning Coach at Monkey Business

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin