Across The Universe projesi ardından | EU Youth Projects & Training Gibbs

1
708

Durum: Across the Universe projesi (Ozan Demir)

Adım 1: Açıklama Durumu detaylı olarak anlatınız

Bu ne zaman ve nerede oldu?

1-9 Temmuz tarihleri arasında Fethiye Kabak Valley Camp’ta

Neden oradaydın?

Across the Universe isimli Erasmus+ projesini gerçekleştirmek için

Başka kim vardı?

18-25 yaşlarında 35 katılımcı ve 4 eğitmen

Orada iken ne oldu?

Proje faaliyetlerini gerçekleştirdik

Bu durumda ne yaptın?

Projenin başarıyla gerçekleşmesi için Koordinatörlük yapmaya çalıştım

Ötekiler ne yaptı?

Proje faaliyetlerine katıldılar

Bu durumun sonucu ne oldu?

Hayatımdaki en müthiş deneyimlerden biri oldu. İnsan ve iş yönetiminin zorluğuna şahit oldum. Bir projenin içeriden nasıl dışarıdan nasıl göründüğün tam olarak görmüş bulundum. Harika insanlar tanıdım. Farklı düşünceler farklı hayatlar tanıdım. Ekip çalışmasının önemini gördüm. Sıkı çalışmanın önceden prova yapılması gerektiğini fark ettim. Planlı programlı hareket edilmesi gerektiğini fark ettim. Projenin başındaki ile sonundaki ben arasında belirgin farklılıklar vardı. İş yönetimi ve insan ilişkilerinde değişimlerim oldu. Sorumluluk bilincimde belirgin artışlar oldu.

Olaylara daha sakin ve mantıksal yaklaşmaya başladım. Yaptığım iş ne olursa olsun ilk önce beni temsil ettiğini ve başarılı olmam gerektiğini fark ettim. Ekip arkadaşlarımla proje öncesi daha çok vakit geçirmem gerektiğini fark ettim. Proje içerisinde durum ne olursa olsun yapılan işi sorgusuz yapılması gerektiğini düşünüyorum. Proje katılımcıları ile aramın iyi olduğunu bu konuda başarılı olduğumu düşünüyorum. Yinede daha dikkatli olmam gerekir her insan aynı değil.

Proje öncesi grup liderleri ile daha çok iletişim halinde olup katılımcıları benim değil onların yönetmesi gerektiğini fark ettim. Projeye bir bütün değil gün gün bakılması gerektiğini fark ettim. Benim için eşsiz bir deneyim oldu. Bazen bocalayıp hata yapsam da elimden gelenin hepsini yapmaya çalıştım. 1-2 yerde çok kötü çuvalladım. XoX oyunu benim için felaket bir deneyim oldu. Benim oynatmam gereken bir oyundu kafamda yaptığım bir plan vardı. O planı oyun sırasında gerçekleştiremedim. Bu oyun benim deyip sorumluluk almam gerekirdi diye düşünüyorum. Projenin yasal temsilcisi Ahmet Ateş’in oldukça donanımlı biri olduğunu zaten biliyordum ama pratik olarak şahit oldum. Bu nedenle çok yüksek olan saygımda daha fazla arttı.

Hem bu işlerden hem de Ahmet abi’den çok şey öğrenmem gerektiğini görüyorum ve istiyorum. Projede etkinlikler ve insanlarda bana çok şey öğretti kattı özellikle mantıksal çerçevede daha hoşgörülü daha sakin ve daha çok düşünen biri olduğum söylenebilir.

Adım 2:Hisler

Bu durum gerçekleşmeden önce ne hissettin?

Daha önce katıldığım veya görev aldığım projelere göre bir sakinliğim vardı ama gelecek olan Buzdağı’nı fark edememenin rahatlığı denenebilir. 🙂 sakinliğimin yanında heyecanımda vardı. Projeye çok hazırlanmıştık zor ve ilginç konulu bir projeydi. Yaratacağı etkiyi merak ediyordum. Katılımcılarla sürekli temasta olduğum için onların projede neler yapacağını da merak ediyordum. Ahmet Ateş’in heyecanı ve işine duyduğu saygı benim motivasyonumu oldukça yükseltti. Kısaca gayet olumlu ve heyecanlıydım.

Bu durum gerçekleşirken ne hissettin?

Hemen ilk günden internet problemi yaşamamız biraz beni gerdi. Getirdiğim 2 usb’nin de bozulması moralimi düşürdü. Kaldığım Bungalow evin proje eğitim yerine biraz uzak olması fiziksel açıdan da beni yordu. Hayatımda daha önce hiç yaşamadığım bir tecrübe ve temponun içine girmek bende küçük çaplı bir şok etkisi yarattı. Biraz salaklaştım denebilir 🙂 ama 2-3. günün sonunda işi artık hemen hemen öğrenmiştim. Heyecanımı atmış daha fazla olaya ve projeye hakim olmaya başlamıştım. Son günlere doğru Ali Demirci’nin de projeye katılmasıyla iyice rahatladım. Furkan’ın da yardım etmesiyle hemen hemen hiç sıkıntı yaşamadan biraz ses kısılması biraz vücut yorgunluğuyla birlikte inanılmaz mutlu ve huzurlu bir şekilde projeyi tamamladık.

Projede en moral olarak çöktüğüm 2 olay oldu. 1- XoX oyununda 2- Katılımcımız Martin’in sağlık problemi yaşaması onu kaldığı evden kucağımda götürürken beni öpmesiydi. Oldukça duygulanmış ve üzülmüştüm. Sürekli aklımın bir köşesinde de onlar vardı proje boyunca. Çünkü bizim her şeyden önce en önemli isteğimiz herkesin mutlu ve sağlıklı geri dönmesiydi. Bunu başardığımıza inanıyorum.

Son olarak XoX oyunundan sonra Ahmet Abi benden ve arkadaşlardan özür diledi. Bu olayda beni çok etkiledi. Asla böyle bir şey beklemiyordum. Bunun sebebi hatalı olduğumu bilmemdi. Aslında buna gerek yoktu diye düşündüm. Ahmet abi’nin egolarından ne kadar sıyrılmış ve mütevazi biri olduğunu yine fark ettim. Özür dilemekten hayatım boyunca bende kaçınmış biri değilim. Bu olaydan sonra hayata daha net bakmıştım.

Sence diğer insanlar bu durum sırasında ne hissetti?

Öncelikle tabi ki katılımcılardan bahsedeceğim. Eğitim yerinin muhteşem olması ve sıcaklığın çok fazla olması onları biraz bunalttı ve sıktı. Konunun derinliği bazen onları eğitimden uzaklaştırmış da olabilir ancak yinede eğitime ilgi fena değildi. İnsanlık tarihi her zaman yasaklara daha farklı bakmıştır. Buna insan nefsi denebilir. Reflection yapmanında zorunlu olması katılımcıların reflection’a karşı tepkili ve isteksiz olmasını sağladı bence. Daha sonra serbest olunca çoğu yapmak istedi hatta iyi bir şey olduğunu söylediler.

Bunun dışında Martin’in rahatsızlığı herkesi üzdü. Yine de oldukça iyi bir arkadaş ve muhabbet ortamı oldu. Projede kişi sayısı çok fazla olmasına rağmen herkes herkesle tanıştı ve muhabbet etti. Oyunlar oynandı kişiler kendini tanıttı. Güzel dostluklar ve ortamlar kuruldu. Projelerde ilk defa denediğimiz şeyler oldu. Mesela yaygınlaştırma için ödüllerin olması bir yarışma ortamının olması katılımcıları mutlu etti ve bazıları oldukça hırslı yarıştı. Özellikle Cansu’nun hırsı bizi bile motive etti 🙂 Proje’de yaptığımız çekimlerde inanılmaz zevkliydi katılımcılarımızın bir televizyon programı gibi projeyi kötülemesi harikaydı. Bu güzel videoyu buradan izleyebilirsiniz ➤ İlgili video için tıklayın

Bu durumdan sonra ne hissettin

HUZUR. Açık konuşmak gerekirse proje sonrası yaşadığım huzur lütfen bunu yanlış anlamayın bir seks sonrası yatakta uzanmanın huzuru gibiydi. Rahat ve mutlu. Herkesin evine gülerek dönmesi herkesin sağlıklı olması. Projenin başarılı olması (Tam olarak bizim istediğimiz gibi değil) beni mutlu etmişti. Harika insanlarla tanıştım bir çoğuyla ilerde de görüşeceğiz. Çok şey öğrendim. Kendimin farkında olmadan geliştiğimi hissediyorum. Tekne gezimiz beni büyüledi. Ekip olarak yavaş yavaş oturmaya başladık. Ekibimize yeni kişiler katıldı. Bu işi seveceğimi ve yapabileceğimi fark ettim. Ahmet abi’yi mahcup etmediğim için huzurluydum. Tabi daha iyisini yapmam gerektiğini de hissettim. Kısaca mutlu huzurlu ve şaşırmıştım 🙂

Şimdi bu durum hakkında ne düşünüyorsun

Ne yapmamız gerektiğini daha iyi biliyoruz. Sorumluluk açısından daha oturduk ekip olarak. Projeye daha iyi hazırlanmam gerektiğinin fark ettim. Projenin iç detaylarındaki oyunlar ve yeniliklerin çok güzel olduğunu proje bitimi fark ettim. Ortakların daha iyi seçilmesi gerektiğini grup liderlerinin mutlaka ama mutlaka projeye uygun olmasını düşünüyorum. Ve mutlaka dilimi geliştirmem gerekli. Genel olarak eksikleri olan acemi ama iyi bir koordinatör olduğumu hissediyorum :).

Sence diğer insanlar şimdi bu durum hakkında ne düşünüyorlar?

Herkesin mutlu olduğunu düşünüyorum. Projenin bitmesini istemediler. Konuşma grubu kurarak hala projenin canlı tutulması herkesi mutlu ediyor 🙂 hala konuşuyoruz ve bir daha projeye katılmak istediklerini söylüyorlar. İyi bir koordinatör olduğumu söyleyenlerde oldu bu konuda biraz dalga geçiyor olabilirler ama bilemedim hahah 🙂

Adım 3: Değerlendirme

Bu durum hakkında olumlu ne oldu?

Eşsiz bir deneyim oldu. Hayatımda hiç unutamayacağım bir proje ve deneyimdi benim için. Birinin sana güvenmesi ve sorumluluk vermesi ve onları yapmaya çalışmak harika bir şeydi. Müthiş insanlar tanıdım. Eğitim içeriğinin beni eğitim sırasında daha çok içine çekmesi oldu çünkü ben eğitimi çok dinleyemedim ve daha çok meraklandım. Eğitmenlerimiz harika insanlardı. Fotoğraf ve video çekimine ilgim arttı. Projede olanların beni sevdiğini hissettim 🙂

Negatif ne oldu? (Sorunları burada tespit edip çözüm önerilerinizi Çıkarımlar kısmında belirtin)

1- HAZIRLIK HAZIRLIK HAZIRLIK. Mutlaka daha çok prova yapmamız gerekli.

2- Grup liderlerinin yeterli olmaması. Bu beni çok yordu ve bazen sinirlendirdi.

3- Projeye katılımın çok yüksek olması.

4- Ekip olarak bazen anlaşamamamız. Bunun sebebi daha önce çok bir araya gelemedik.

5- Ortak sayısının fazla olması böylelikle kontrol zorlaştı.

6- Projenin zamanı ve yeri biraz yanlıştı. Bu sağlık problemlerine ve dikkat dağınıklığına yol açtı.

7- Zaman zaman Ahmet abi’nin benden tam olarak istediklerini anlayamadım. Çünkü söylediği şeyleri çoğunlukla ilk defa duyuyordum 🙂

8- Heyecanımı biraz daha kontrol altına almam lazım.

İyi giden neler oldu?

Proje 🙂

Projede oluşan arkadaşlık ortamı ve olumlu güzel ortam.

Projenin konusunun katılımcıları içine çekmesi.

Etkinlikler ve çevre harikaydı.

Herkesin mutlu olması.

Benim için müthiş bir deneyim olması.

Kendimi geliştirmem işi öğrenmem ve harika insanlarla tanışmam.

İyi gitmeyen ne oldu? (Sorunları burada tespit edip çözüm önerilerinizi Çıkarımlar kısmında belirtin)

Birkaç sağlık sorunu olması, beni üzdü ve yıprattı.

İşlerin özellikle ilk günlerde ekstra problemlerle tamamen benim uğraşmam beni yordu. Tabi bunun sebebi ön hazırlıkta yeterli hazırlık yapmamam.

Bazı grup liderlerinin sinirimi bozması. Onlarla bir daha kolay kolay çalışmayacağımı buradan da belirtmek isterim.

Yaygınlaştırmada başarılı olduk ama verilen sözlere uyulsa çok daha fazla başarılı olabilirdik.

Bazı kişilerin turistlik yapmaya gelmesi.

Ortaklarımızın sigorta yaptırmaması.

Sıcak hava 🙂 3,5 kilo verdim su kaybından ve sesim kısıldı 🙂

Sen ve diğerleri bu duruma ne yaparak destek verdiniz?

Projeyi yönetmeye koordine etmeye çalıştım. Gün gün planlama yapmaya başladım. Ahmet abi’ye yardım etmeye çalıştım. Yapmam gereken görevleri yerine getirdim. Projenin huzurunu sağladım. Katılımcıların problemlerini çözmeye çalıştım. Arkadaşlık ortamını geliştirdim. Ekibime ve grup liderlerine yaptığımız toplantılarda yapmamız gerekenleri anlatmaya çalıştım. Sakinliğimi korumaya çalıştım. Ahmet abi tecrübesiyle ve iş bilinciyle beni zaman zaman uyararak işleri yapmamızı ve projeyi başarıyla tamamlamamızı sağladı. Ali ve Furkan bana çok yardımcı oldu. Katılımcılarımız eğitimlere katılarak ve eğlenerek projeye destek sağladılar. Şunu söyleyebilirim ki proje bitimi proje ekibimizin toplam sayısı 40 olmuştu ve bu beni çok mutlu etti.

Adım 4: Çıkarımlar

Bu durum herkes için daha nasıl olumlu bir deneyim olabilir? (Değerlendirme kısmında tespit ettiğiniz sorunlara çözüm önerileriniz)

1- Daha fazla ve ciddi hazırlanırdım.

2- Grup liderleri ile daha fazla iletişim halinde olurdum. Projeye uygun olup olmadıklarını konuşurdum.

3- Projede bu kadar çok kişinin olmamasını sağlamaya çalışırdım.

4- Ekip olarak daha fazla çalışıp bir araya gelmemizi isterdim. Ve prova yaptırırdım.

5- Ortak sayımızı azaltırdım. Böylelikle katılımcı sayısı da düşerdi zaten. 🙂

6- Projenin yeri ve zamanı hakkında daha fazla inceleme yapardım böylelikle çıkan sorunları yaşamazdık.

7- Ahmet abi ile birebir de prova yaparak benden proje içerisinde istediklerini daha net yapardım.

8- Daha sakin olurdum ve kontrollü olarak işime odaklanırdım hata yapma ihtimalim azalır böylelikle.

9- Sağlık sorunları için belki şapka veya klima gibi şeyler kullanabiliriz. Ayrıca Sigortaya daha fazla önem verip, olan sorunlara karşı daha rahat hareket edebiliriz.

10- Ekip olarak görev dağılımını daha netleştirip böylelikle daha az efor sarf etmemizi sağlayabiliriz.

11- Turist olarak gelen katılımcı ve grup liderlerini projenin başında geri yollayabiliriz. Çünkü yaptığımız anlaşmayı biliyorlar.

12- Koordinatör olarak daha sakin ve planlı olacağım. Kişilerle samimiyetim için sorun çıkmamasına rağmen daha dikkatli olmam gerekir.

Eğer aynı durum ile tekrar karşı karşıya olsaydın, neyi farklı yapardın?

Daha sakin olurdum. Kendimi projeye daha iyi hazırlarım. Ahmet abi ve ekip ile daha çok çalışırım. Çıkan ekstra sorunlara karşı daha dikkatli ve sakin olurum. 1-2 yerde kaçtığım sorumluluktan kaçmam. Bu benim oyunum demeyi bilmem gerekir. Yoksa anlaşmazlık oluyor. Özel problemlerimi proje içerisinde düşünmemeye çalışırım. Kendi odamı eğitim yerine daha yakın bir yere alırım. Grup liderleri ile daha net konuşurum proje öncesi. İngilizcemi geliştiririm.

Bu tür durumlarla başa çıkabilmen için ne tür beceriler geliştirmen gerekir?

Kesinlikle İngilizceyi geliştiririm öncelikle. Proje yönetimini ve ön hazırlığımı geliştirmem gerekir. Benden istenenleri daha iyi anlamam ve uygulamam gerekir. Fiziksel açıdan daha az yorulmak için zihinsel açıdan daha çok gelişmem gerekir. Ekstra durumlar karşısında B – C – D planları yapmam gerekir.

Adım 5: Eylem

Gelecekte benzer durumlarla daha verimli başa çıkmak için Hareket Planınız nedir? (1. 2. 3. vb)

1- Projede ve öncesi daha iyi hazırlanmak.

2- Daha sakin olmak ve özgüvenli olmak.

3- Proje içerisinde sorumluluktan kaçmamak.

4- İngilizceyi geliştirmek.

5- İnsan yönetimi için kişisel gelişim kitapları okumak.

6- Birçok plan yapmak ekstra sorunları olmadan düşünmek.

7- Video ve fotoğraf çekimi becerilerimi geliştirmek. (Böylelikle Ahmet abi’nin yükünü iyice azaltırım)

8- Ekibimi daha iyi yönetmek ve önceden onlarla bir araya gelmek.

9- Proje içerisinde ekip tartışmasını kabul etmemek. Verilen görevi sorgulamamak sorgulayanı net şekilde uyarmak.

10- Projede her ekibin görevini onlara bırakmak. Önceden konuşarak bunu belirtmek.

11- Grup liderleri ile daha çok etkileşim içinde olmak.

12- Sözleşmemizi herkesin okumasını sağlamak ve öyle projeye gelmelerini söylemek.

13- Projede oldukça aktiftim ama daha çok aktif olmak.

14- İşime (bazen) Ahmet abi dahil kimseyi karıştırmamak. Çünkü kontrol kaybı oluyor ve dışarıdan kötü gözüküyor.

 Kanala abone olmak için tıklayın

 Across The Universe seti

Sosyal Medya ➤ Facebook 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin