Measuring the Universe – Evrende Uzaklık Ölçümleri

0
1043

Across The Universe bir AB Projesidir

 

Gözlem yapabilmemiz için bize büyük bir teleskop sağlayan sponsorlarımıza teşekkürler

Thanks to our sponsor

 

Bir masanın uzunluğunu santimetre cinsinden ifade edebilirsiniz. Peki ya Pekin İstanbul arası uzaklığı ifade etmek için santimetre mantıklı olur muydu? Olmadığı için kilometre kullanıyoruz. Peki söz konusu evrendeki uzaklıklar ve büyüklükler ise? O zaman Güneş Sistemi sınırları içerisinde bile kilometre kullanışlı olmaz. İşte bu sebeple çok daha büyük alanları ifade eden, Astronomik Birim, Işık Yılı ve Parsek birimleri türetilmiştir.

 

 

Bize en yakın yıldızın 9.461 x 1012 kilometre uzaklıkta olduğunu söylersem durum daha açık hale gelir. 9, 461000000000000 demek yerine 4,3 Işık yılı demek daha kolay ve anlaşılır.

Bize en yakın Galaksi olan Andromeda’nın kilometre cinsinden uzaklığını sormaya gerek bile yok. Çünkü 2,5 milyon ışık yılı uzaklıkta…

1 Astronomik Birim, üstteki şekilden de anlaşılacağı gibi Yer – Güneş arası ortalama uzaklıktır. Yani 150 milyon kilometre. Bu bilgiden sonra aşağıdaki görsel daha anlamlı hale geldi. Bu bilgi size gezegenlerin Güneş’e uzaklığını, Güneş Sisteminin büyüklüğünü tasvir edebilme olanağı sunar.

Astronomik Birim Güneş Sistemi sınırlarında kullanışlı bir birim olsa da evren çok büyük. Yıldızlar Arası Ortamda bahsedilen mesafeler genellikle ışık yılı cinsinden verilir. Işık Yılı bir zaman değil uzaklıktır, genelde bu hataya düşülür.

 

 

1 Işık yılı ışığın 1 yılda aldığı mesafedir en kaba şekliyle. Işığın saniyede yaklaşık 300.000 kilometre yol aldığını düşünürsek bu hayal edilmesi çok güç bir mesafedir. Ama on binlerce, yüz binlerce ışık yılı ile ifade ettiğimiz mesafeler söz konusu.

Uzaklık birimi olarak Parsek de kullanılır.

1 Parsek 3,26 Işık Yılı

 

Kanala abone olmak için tıklayın

Across the Universe AB Projesi

Sosyal Medya ➤ Facebook Page

Halil Bağış

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü / Lisans

Samanyolu Ekspresi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin