Galaxies – Galaksiler

0
1760

Across The Universe bir AB Projesidir

 

Gözlem yapabilmemiz için bize büyük bir teleskop sağlayan sponsorlarımıza teşekkürler

Thanks to our sponsor

 

Gece gökyüzüne baktığınız da eğer yeterince karanlık bir yerdeyseniz binlerce yıldız saymanız mümkün. Evreni yakından tanımakla birlikte, bizi en çok şaşırtan evrenin inanılmaz büyüklüğü sahip olması. İnsan algısına göre oldukça büyük yaoılar, oldukça büyük mesafeler hayret verici.

Galaxy NGC 1275, Hubble APOD

Evrendeki en büyük yapılardan birisi de galaksilerdir. Galaksiler kütleçkim etkisiyle birbirine bağlı milyarlarca yıldız barındıran yapılardır en basit tanımıyla. Astronomlar galaksileri inceleyip evrimsel süreçlerini ve yapılarını anlamaya çalışıyorlar.. Fakat halen tam olarak nasıl oluştuklarına dair kesin bir yanıtımız yok. Yıldızımız Güneş ve Güneş Sistemi Samanyolu Galaksisis içerisinde yer alır.

 

Samanyolu

 

Image Credit & Copyright: Juan Carlos Casado

Astronomlar bizim galaksimiz dışında pek çok gökada olduğunu keşfetti. Bizim içinde yaşadığımı Gökada Samanyolu Gökadasıdır. Her gökada gibi Samanyolu’da milyarlarca yıldız, yıldızlarası bileşenler (gaz toz) , karadelikleri barındırır.

 

 

Samanyolu galaksisi merkezde bulge denen yoğun ve parlak bir bölgeden,  bu merkezi saran diskten ve kollardan ve tüm bu yapıyı saran halo dediğimiz bir yapıdan oluşur. Çubuklu sarmal bir gökadadır. 200-400 milyar kadar yıldız içerdiği düşünülmektedir.

 

Galaksimizin kalınlığı 13.000 Işıkyılı (lightyear)* ve bir ucdan bir uca genişliği ,se 100.000 ışıkyılıdır.

Güneş ve diğer tüm yıldızlar galaksi merkezi etrafında dolanırlar. Aşağıdaki bilgisayar çizimi görselde Güneş’in galaksi içindeki yerini görebilirsiniz.

Güneş bir turunu 220 milyon yılda tamamlar.

Galaksilerin Sınıflandırılması

Hubble Sınıflaması

Uzayda gözlemlediğimiz galaksiler Eliptik (E), Spiral (S) , Çubuklu Spiral (SB) ve herhangi bir sınıfa girmeyen düzensiz (Irr) galaksizler gözlemliyoruz. Bu galaksiler morfolojik özelliklerine göre sınıflandırılır ve yapısal olarak farklılıklar içerirler. Kendi içlerinde de çeşitleri vardır. Örneğin Spiral galaksiler kollarının açıklıklıklarına göre bir kaç çeşittir. (Sa, Sb, Sc gibi)

Bu galaksiler arasında bilinen bir evrimsel ilişki yoktur. Yani bir galaksi zamanla diğeri bir türe evrilmez.

 

Komşumuz Andromeda

Bilimsel kataloglardaki adı M31 yada NGC 224

Alplerin üzerinde yükselen Andromeda Galaksi (M31)

Image Credit & Copyright: Matteo Dunchi

Samanyolu’na en yakın Galaksi Andromeda’dır ve çıplak gözle karanlık bir ortamda gözlemek münkündür. Andromeda insan gözünün görebileceği en uzak cisimlerden birisidir. Andromeda 2,5 milyon ışıkyılı uzaklıktadır.

Image Credit & Copyright: Jacob Bers (Bersonic)

Galaksi Kümeleri

Galaksiler kütleçekimsel etkiyle bir küme halinde bulunurlar, buna galaksi kümesi denir. Genellikle 100’den fazla galaksi bir kümeyi oluşturur. Bu kümeleri de barındırıan daha büyük yapılara ise üst küme ya da Süper Küme denir.

NGC 2207 ve IC 2163 Galaksileri

Image Credit: Debra Meloy Elmegreen (Vassar College) et al., & the Hubble Heritage Team (AURA/STScI/NASA)

Galaksiler kütleçekimsel etkiye yenik düşerek birbirilerine doğru yaklaşırlar. Aynı kümede yer alan galaksiler birbrine yaklaşır ve çarpışabilirler. Gelecekte Andromeda ve Smanyolu galaksilerinin biribirlerine çarpışmaları öngörülmektedir. Fakat galaksi içerisindeki her bir yıldız arasındaki mesafe çok fazla olduğundan kafa kafaya çarpan yıldız sayısı oldukça az olacaktır. Dünyadaki yaşam güvende olacaktır.

Kanala abone olmak için tıklayın

Across the Universe AB Projesi

Sosyal Medya ➤ Facebook Page

Halil Bağış

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü / Lisans

Samanyolu Ekspresi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin