Nanoteknoloji Ufuk Turu –

0
597

 

İstanbul ili, Tuzla ilçesinde gerçekleştirilecek olan ulusal gençlik girişimi türündeki proje “Gençlerin Bilgilendirilmesi” temalıdır. Bu tema çerçevesinde gençlerin nanoteknoloji konusunda bilgilenmeleri sağlanarak, bu yeni araştırma ve uygulama alanına dikkat çekip ufuklarının genişlemesi hedeflenmektedir. Bu hedefe ulaşmak için, Sabancı Üniversitesi’nde nanoteknoloji konusunda araştırma yapan ya da bu konuda bilgili olan proje çalışanları tarafından yürütülen projede:

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUNUM) içindeki laboratuvarlara düzenlenecek gezi ve burada proje çalışanlarının yapacağı deneyler ile lise öğrencilerinin yerinde görerek öğrenmeleri amaçlanmaktadır. Tanıtım seminerleri, atölye çalışması, nanoyou.eu sitesinin Türkçe diline tercümesi, proje web-sitesi ve Facebook grubu sayesinde gençlerin nanoteknoloji konusunda merak ettikleri soruları sorması için gerekli ortam oluşturulacak; tanıtım seminerleri nanoyou.eu sitesi, atölye çalışması, proje web-sitesi, Facebook’da açılacak grup, deney gözlemle-öğren gibi faaliyetler ile konunun basitçe anlaşılması sağlanarak nanoteknoloji konusunda bilgilenmeleri hedeflenmektedir.

Proje 90 gün sürecektir. Projeden, tanıtım seminerleri faaliyeti 11.sınıfta eğitim gören yaklaşık 1500 lise öğrencisi, SUNUM gezisi ve o gün yapılacak deney gözlemle-öğren, atölye çalışması, Nano-Supermarket sergisi görselleri ve nanoteknoloji ile ilgili film gösterileri gibi faaliyetler ise daha önce bu 1500 öğrenci arasından seçilmiş çoğunluğu imkanları kısıtlı ve engelli olmak üzere toplam 150 öğrenci yararlanacaktır.

Yukarıda da bahsedildiği gibi liselerde yapılacak tanıtım seminerleri, SUNUM içindeki laboratuvarlara yapılacak gezi, deney gözlemle-öğren, atölye çalışması, Nano-Supermarket sergisi görselleri ve nanoteknoloji film gösterileri, nanoyou.eu sitesini türkçe diline tercümesi, proje web-sitesi tasarlanması ve facebook grubu kurularak öğrencilerin sorularına cevap verilmesi gibi faaliyetler düzenlenecektir.

Ulusal bu proje’ye gençlerin nanoteknoloji konusunda Avrupa’daki akranlarına ne gibi eğitim metotları uygulandığını, bizim yaptıklarımızla farklılıkları ve benzerlikleri tartışılarak Avrupa Boyutu katılmak istenmiştir.

Bu proje için Tuzla bölgesindeki bütün liseler herhangi bir kritere tabi tutulmadan seçilmiştir. Her okuldan bir kaç fiziksel engelli kontenjanı belirlenmiştir. Bunun dışında kalan öğrenciler arasından çoğunluğu imkanları kısıtlı olmak üzere (en az yarısı), aktif ve konuyla ilgili 11. sınıf öğrencileri öğretmenleri tarafından seçilecektir. Kendilerine verilen proje ile araştırarak öğrenme, proje çalışanlarının kendileri için yapacakları deneyler ile gözlemleyerek öğrenme, laboratuvar gezisi sırasında görerek öğrenme, atölye çalışması ile tartışarak öğrenme gibi uygulama yöntemleri kullanılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin