No Home No Voice – Evin Yoksa Sesin Yok

0
930

 

Proje İstanbul ili, Şişli ilçe sınırları içinde gerçekleştirilecek, ulusal boyutta bir gençlik girişimidir. “Ayrımcılıkla mücadele” ve “genç göçmenler” temalıdır. Sığınmacıların negatif ayrımcılığa uğramasını engellemek hedeflenmiştir. Nefret söylemini engellemek, yerel halk ile sığınmacıların birbirlerini tanıyarak güven ortamı oluşturmalarını sağlamak ve sığınmacıların varlığına ve haklarına karşı farkındalık uyandırmak amaçlanmaktadır.

90 gün sürecek proje, 15 genç sığınmacının ve 15 yerel halktan gencin yapılacak atölye çalışmalarına birebir katılımıyla gerçekleşecektir. Bunların yanında proje kapsamında yapılacak akademik faaliyetlere sığınmacı-mülteci konusunda çalışmalar yapan akademisyenler katılacaktır. Düzenlenecek olan “sığınmacı hayatları” temalı grafik tasarım yarışması tüm üniversitelerin sanat fakültesindeki 3. veya 4. sınıf öğrencilerine açık olacak ve yine aynı temalı resim yarışması ise projenin gerçekleşeceği Şişli ilçesindeki lise öğrencilerinin katılımına açık olacaktır. Yarışmalardan gelen çalışmaların ve profesyonel fotoğrafçıların sığınmacılarla yaptıkları hem eski hem yeni çalışmalar tüm halka sergilenecektir. Ayrıca proje kapsamında Şişli bölgesinde düzenlenecek ve 3 gün sürecek olan Dünya Mülteciler Haftası Şenliği de tüm halka açık olacaktır.

Proje faaliyetlerine katılacak 30 kişilik 18-30 yaş arasındaki bu genç grubuna, nefret söyleminin engellenmesi için insan hakları ve ayrımcılıkla mücadele eğitimleri interaktif oyunlarla verilecek, konuyla ilgili filmler gösterilecek. Gençlerin elde ettiği tecrübeler, söyleşiler ve atölye çalışmaları ile desteklenecektir.

Sığınmacıların ve yerel halkın birbirlerini daha iyi tanımaları, anlamaları ve karşılıklı iletişim kurmaları için sanatsal faaliyetler ve Maçka Demokrasi Parkında 3 gün sürecek bir şenlik yapılacaktır. Sanatsal faaliyetler olarak “sığınmacı hayatları” temalı profesyonel sanatçıların daha önce çektiği ve bu proje için özel olarak çekeceği fotoğraflar çeşitli alanlarda sergilenecektir. Bunun yanında aynı temalı üniversite öğrencilerinin katılabileceği Sabancı Üniversitesi’nde her yıl düzenlenen AAF(Ateş Aile Fonu) tarafından ödüllü ve bu projeden bir bütçe ihtiyacı duymayan Mevhibe Ateş grafik yarışmasından ve Şişli bölgesindeki liselerde düzenlenecek aynı temalı resim yarışmasından seçme eserler de çeşitli alanlarda halkın gösterimine açık olacaktır. Bu sergilerin amacı insanların dikkatini hem Türkiye’nin hem de dünyanın gündeminde olan sığınmacı konusuna çekmektir. Örneğin “sığınmacı hayatları” konusunda resim yapmak isteyen bir öğrencinin sığınmacının nasıl resmedileceğini öğretmenine veya ailesine danışması hızla büyüyen bir kelebek etkisi yaratacaktır. Şişli Belediyesi ile birlikte yapılacak ve 3 gün sürecek Dünya Mülteci Haftası Şenliğinde sığınmacı ve yerel sanatçıların konserleri, dans gösterileri, kültürel tanıtımları, yaşayan kütüphane ve Sosyal Haklar Kıraathanesi gibi faaliyetler yapılacaktır. Aynı zamanda sergiler şenlik alanında da veya belediyenin göstereceği sergi alanlarında ziyarete açık olacaktır.

30 kişilik genç grubun karşılıklı duygu ve düşüncelerini paylaşması için atölye çalışmaları ve hem kendi hem de “öteki”nin haklarını anlamaları ve birbirlerini tanımaları için insan hakları ve ayrımcılıkla mücadele eğitimleri planlanmıştır. Mülteciler, sığınmacılar, göçmenler ve diğer insan hakları ile ilgili STK’ların etki alanını genişletmek için şenlik sırasında stant açarak yerel halka ve sığınmacılara kendilerini tanıtmaları sağlanacaktır. Proje kapsamında Bilgi Üniversitesi’nin akademik desteği ile düzenlenecek oturumlardan birisi bu konuyla ilgili STK’ların etkisini artırmak için neler yapılabilir olarak seçilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin