Tell ME!

0
598

Mevcut Durum :

Aile içi geçimsizlik çocukları olumsuz etkilemektedir. Bu durum, toplumun her alanında başarısızlık gösteren bireylerin ortaya çıkması, yetişkinlikte kurdukları ailelerde de aynı sorunlar gözlenmesi, psikolojik açıdan sağlıksız ve sosyal hayata uyum sağlayamayan bireyler haline gelmeleri gibi sonuçları olmaktadır. Aile içi geçimsizliğin çocukları olumsuz etkilemesinde çeşitli faktörler etkendir. Aile, duyguların oluştuğu ve çocukların gelecek hayatını şekillendiren ilk sosyal ortamdır. Çocukların yetişkinlerden gördükleri duygular ve davranışların çocukların duygusal yaşamlarının bir çerçevesini oluşturur.  Özellikle kişilik yapısının şekillendiği ilk çocukluk döneminde aile yaşantısı çocuğun psiko-sosyal gelişimi açısından çok önemlidir.

Ebeveyn çatışması ile ilgili yapılan araştırmalarda çocukların etkilendikleri en temel alanlardan birinin davranış ve uyum problemleri olduğu görülmüştür. Geçimsiz olan ailelerin çocuklarının problem çözme becerisi puanlarının geçimli olan ailelerin çocuklarının problem çözme becerisi puanlarına göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Araştırmacılar bu durumu kendi problemlerini çözemeyen ebeveynlerin çocuklarının problem çözme becerilerini destekleyici olanaklar sunmamalarına bağlamıştır. Çatışma ortamında yetişen çocukların problemlerini ya kaba kuvvetle ya da problemden kaçma şeklinde çözmeye çalıştıkları bulunmuştur (*Atmaca).

Son yıllarda artan boşanma yüzdesi de bu sorunlarla karşılaşan çocuk sayısındaki artışın bir göstergesidir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de 2004’te 91 bin 22 olan boşanan çift sayısı 10 yılda yaklaşık yüzde 38 artışla 2013’te 125 bin 305’e yükselmiştir. TÜİK tarafından 2011’de yapılan araştırmaya göre, geçimsizlik yüzde 96,70 ile boşanma nedenlerinin başında yer alıyor (**Gönültaş, 2014).

*Atmaca, H. (n.d.). Ebeveyn Çatışmasının Çocuklar Üzerindeki Etkileri. Retrieved September 4, 2014, from Mini Okul: http://www.minikokul.com/ebeveyn-catismasinin-cocuklar-uzerindeki-etkileri/

**Gönültaş, B. (2014, April 4). Boşanma oranı son 10 yılda arttı. Retrieved September 4, 2014, from Anadolu Ajans: http://www.aa.com.tr/tr/yasam/309686–bosanma-orani-son-10-yilda-artti

Amaçlar :

Alltogether resmi olmayan gençlik grubu tarafından hazırlanan Projenin ;

Genel Hedefi : Sosyal hayata uyum sağlayamayan, başarısız, sağlıksız bireylerin azalmasına yardımcı olmak.

Özel Amacı: 10 gün içinde, ailesinde geçimsizlik olan 20 gencin yaşadıkları sorunların: kişiliklerine ve sosyal yaşamlarına verdiği zararları anlamalarını; sosyal ilişkilerini geliştirmelerini sağlayarak, bu durumun yarattığı olumsuz etkinin azalmasına katkı sağlamaktır.

Katılımcılar :

– Aile içinde geçimsizlik yaşayan 4 ülkeden ( Türkiye, Azerbeycan, İtalya ve Romanya) 20 genç (10 kız ve 10 erkek)

Katılımcı profili :

– 18-25 yaşında olmak

– Ebeveynlerinin boşanmış olduğunu resmi belge ile kanıtlamak (ülke dışından katılımcılar için)

– Her kurumdan 2 kız 2 erkek olmak üzere 4 genç ve 1 grup lideri

Faaliyetler :

A1. Sosyopsikolojik sorunlarla başa çıkma : Gençlik haklarını öğrenecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri, kendileriyle aynı sıkıntıları yaşayan akranları ile dayanışma imkanı bulacakları, aile ve sosyal çevreleri ile ilişkilerini güçlendirecek alt faaliyetlerle desteklenen ana faaliyettir.

A2. İyileştirme : Sanat, spor ve çevrenin iyileştirici etkilerini kullanarak gençlerin bunları kullanma alışkanlığı edinmelerini sağlamayı hedefleyen ana faaliyettir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin