Martı Derneği kurulduktan sonra ilk hibe alınan proje ile sığınmacı gençlerin zor hayat şartlarının iyileştirilmesine yardımcı olmak hedeflenmektedir. http://likyayolunda.org

Çağlar Kadam, Seren Şimşir, Esra Genç, Işıl Obuz,  Bayram Kerem Turhan, Sevgi Genç, Mustafa Genç, Furkan Uludere ‘den oluşan “İnsan Hakları Savunucuları” gençlik grubu üzerinden başvurulan projenin özeti;

Proje İstanbul ili ve Antalya Fethiye arasında yer alan tarihi Likya Yolu’nda 6 gece boyunca iki farklı bölgede kurulacak çadır kampında gerçekleştirecektir. Bu proje “Spor ve dış mekan etkinlikleri yoluyla eğitim” ve “Sanat ve Kültür” temalı ulusal bir gençlik girişimidir.

90 gün sürecek proje tamamı imkanları kısıtlı, farklı ülkelerden 8 sığınmacı, 8 yerli olmak üzere toplam 16 genç ile gerçekleştirilecektir.

Proje, sığınmacı gençlerin zor hayat şartlarının iyileştirilmesine yardımcı olmayı hedeflemektedir. Psikolojik sorunlarının çözümünü desteklemek ve yerli gençlerle sosyal uyumlarını güçlendirmek ise projenin özel amaçlarıdır.

“Doğa yürüyüşleri/yüzme”, “Kadrajımdan İstanbul” ve “Likya Yolu Fotoğraf Çekimi” gibi uygulama faaliyetlerileriyle birlikte “Fotoğrafçılık Eğitimi”, ” Kampçılık ve Doğa Yürüyüşleri Eğitimi” gibi eğitim faaliyetleriyle bu proje, gençlerin spor ve sanat yoluyla iyileşmelerini sağlayarak, onların psikolojik açıdan, sorunlarının çözümünü desteklemek amaçlamaktadır. “Siyasi Kriterler” ve “Sığınmacılar Anlatıyor” oturumları, yaratıcı drama teknikleri kullanılarak “öteki”‘nin rolünü oynayacakları “İnsan Hakları Atölyesi”, “Siyasi Kriterler ” ve Sığınmacıların Hakları temalı “öteki”nin yerine geçerek onun haklarını koruyacakları “Münazara” maçlarıyla , proje boyunca çektikleri fotoğraflarla daha önce Evin Yoksa Sesin Yok isimli proje için çekilmiş “Sığınmacı Hayatları” temalı fotoğrafların yer alacağı “sergi” sığınmacı sorunlarına yerelde farkındalık artışı sağlayarak yerli gençlerle sosyal uyumlarını güçlendirmek amaçlanmaktadır.

“Doğa Yürüyüşleri/yüzme”,

Kamp Ateşi etrafında yapılacak “Sohbet, Becerini Göster, Ülkeni Tanıt”,

“Münazara Eğitimi”,

“Münazara” maçları,

“Siyasi Kriterler” ve “Sığınmacılar Anlatıyor” oturumları,

“İnsan Hakları Atölyesi”,

“Fotoğrafçılık Eğitimi”,

“Kampçılık ve Doğa Yürüyüşleri Eğitimi”,

“Kadrajımdan İstanbul”,

“Likya Yolu Fotoğraf Çekimi”, gibi faaliyetlerle yerel gençlerle bir araya gelebilecekleri ortam oluşturularak birbirlerini tanıyıp kaynaşmaları sağlanarak sosyal uyumlarını güçlendirmek amaçlanmaktadır.

Uygulama yöntemleri olarak, sanat ve spor yaparken öğrenme, araştırarak öğrenme, “öteki”‘nin yerine geçecerek yaptığı tartışmalarda(oyunlarda) empati yaparak öğrenme, farklı kültürlerle tanışarak öğrenme, analiz yaparak öğrenme seçilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin