Atölye PG’nin (artık Martı’yız) son hibe alan projesi ile imkanları kısıtlı öğrencileri, bilim, sanat ve kültür alanında AB akranlarına yaklaştırmak hedeflenmektedir.

http://kankalise.org

Buğrahan Namdar, Sera Giz Özel, Burçe Doğrar, Selçuk Ercan, Beyza Mumcular, Alper Güner, Didem Koçhan’dan oluşan Akran Akademi Gençlik Grubu üzerinden başvurulan projenin özeti;

Proje İstanbul İli, Tuzla İlçesi’nde gerçekleştirilecek, “Sanat ve kültür” ve “Avrupalılık Bilinci” temalı bir ulusal gençlik girişimidir. 1 Ekim 2013 tarihinden başlayarak 272 gün sürecektir.

Proje Tuzla’nın yoksul bir bölgesinde yer alan, tamamı imkanları kısıtlı 30 genç lise öğrencisi ile gerçekleştirilecektir.

Proje ile, imkanları kısıtlı gençlere Avrupa Birliği değerlerini öğretmek, bilim, sanat ve kültürel alanda onları avrupalı akranlarının standartlarına yaklaştırmak hedeflenmektedir. Bu hedefe ulaşmak için sosyal ve kişisel gelişimlerinde ilerleme sağlanması, Avrupa Birliği değerleri öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması ve bilim ve sanat ve kültürü aktif olarak katılımlarının sağlanması projenin özel amaçlarıdır.

Tüm gün sürecek Bilim Gezisi (Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi – SUNUM), Nanoteknoloji Kulübünün vereceği seminer, Şişli Bilim ve Teknoloji Merkezi), tüm gün sürecek Sanat Gezisi (Sakıp Sabancı Müzesi, Perili Köşk, İstanbul Modern), 9 hafta uzman tarafından uygulamalı eğitim görecek resim atölyesi, 5 hafta sürecek fotoğraf çekme teknikleri semineri ve Photoshop eğitimi, tarihi yarımada gezisi, Sabancı Üniversitesi öğrenci kuluplerinin faaliyetleri, Sabancı Gösteri Merkezin’de yapılacak etkinlikler (konser, dans, tiyatro v.s), kendi hazırladıkları resimlerin ve çektikleri fotoğrafların yer alacağı sergiler, proje web sitesi ve sosyal medyasından öğrenecekleri ile bilim ve sanatı uygulamalı ve yerinde gezermeleri sağlanarak, aktif katılımları ile öğrenmeleri amaçlanmaktadır.

Sabancı Üniversitesi’nde eğitim gören 10 erasmus öğrencisi avrupalı akranları ile birlikte yapacakları Bilim Gezisi, Sanat Gezisi, Tarihi yarımada Gezisi, Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin her yıl düzenlediği OffTown festivalde onlarla birlikte olma imkanı, ve Erasmus öğrencileri ile yapacakları sohbet toplantısı ile avrupalı akranları ile birlikte olma imkanı sağlanarak avrupa değerlerini öğrenebilecekleri ortamın yaratılması amaçlanmaktadır.

Avrupa değerlerini ve sorunlarını Sabancı Üniversitesi akademisyenlerinden alacakları seminerle öğrenecekler. Seminerden sonra her gruba bir Avrupa sorunu başlık olarak verilip beyin fırtınasıyla hazırlayacakları sunumu herkese sunmalarının beklendiği AB Akademisi, TOG’un düzenleyeceği, kahvede memleket meselesi konuşur gibi, Avrupa sorunlarını çay kahve içerken masada tartışacakları Sosyal Haklar Kıraathanesi, Avrupa Birliği değerleri ve sorunları konusunda bilgi alabilecekleri proje web sitesi ve sosyal medyası sayesinde AB sorunlarını öğrenme ve tartışmaları sağlanarak avrupa değerlerini öğrenebilecekleri ortamın yaratılması amaçlanmaktadır.

TOG tarafından interaktif katılımları ile verilecek İnsan Hakları ve Ayrımcılıkla Mücadele Eğitimi, “öteki” nin yerine geçecekleri oyunlarla öğrenecekleri Empati Atölyesi, AB Akademisi, Sosyal Haklar Kıraathanesi, proje web sitesi ve sosyal medyası sayesinde Avrupa Birliği değerleri eğitimi almaları sağlanarak avrupa değerlerini öğrenebilecekleri ortamın yaratılması amaçlanmaktadır.

OffTown festivalinde müzik, dans, oyunlar, erasmus öğrencileri ile yapacakları geziler, ve onlarla yapacakları sohbet toplantısı, üniversite kuluplerinin faaliyetleri sırasında tanışacakları üniversiteli akranları, sürekli bağlantıda oldukları proje çalışanları, Sabancı Gösteri Merkezi (SGM) etkinlikleri sırasında dostluk kurabilecekleri gençler, proje web sitesi ve sosyalmedyası sayesinde sosyal ve kültürel çevre edinmeleri sağlanarak sosyal ve kişisel gelişimlerinin önemsenmesi amaçlanmaktadır.

Uygulama yöntemleri :

Gezip görerek öğrenme, analiz yaparken öğrenme, tartışarak öğrenme, deneyimleyerek öğrenme, oyun ve simulasyonlarla öğrenme, araştırarak öğrenme gibi uygulama yöntemleri kullanılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin