STK’lar için Stratejik İletişim

0
764

STK’lar için Stratejik İletişim

Tüsev’den Sezin Dereci’nin organize ettiği Stratejik İletişim semineri, Chicago’da kurulmuş olan ve kuruluşlara etkili bir şekilde kuruluşlarını tanıtmalarına ve medya yoluyla mesajlarını iletmede yardımcı olarak dijital ve sosyal platformları en etkili şekilde kullanmalarını sağlayan Jasculca Terman isimli kuruluşta çalışan Maureen Meehan ve Bess Featherstone tarafından yürütüldü. Seminerde ilk olarak kuruluşun hikayesi etkili bir şekilde nasıl hazırlanır, daha sonra bu hikaye aktarılırken nelere dikkat edilmeli üzerinde çalışmalar yapıldı ve en sonunda birebir görüşme simülasyonları yapılarak tamamlandı.

Etkili Hikaye Hazırlama

İlk olarak tanışma bölümünde herkesin kuruluşunu kısaca tanıtması istendi. Daha sonrasında bir hikaye çemberi çizildi.

Çemberin en dışı kuruluşunuz ne kuruluşudur, ne zaman kurulmuştur, kaç kişiden oluşur, hedef grubu nedir gibi tanımlayıcı cevapların verildiği çemberdir. Orta çembere, kuruluşunuz hedeflerine nasıl ulaşır, departmanları nelerdir, etkinlikleri nelerdir gibi sorulara cevap verilir. En içteki çemberde de kuruluşunuzun amacı nedir, neden kurulmuştur gibi soruların cevapları yazılır. Konuşmacılar ilk tanışma anında herkes kuruluşunu tanıtırken çemberin dışından içine doğru anlatıldığına dikkat çektiler. Gerçekten de herkes ilk olarak kuruluşunun tanımladı, daha sonrasında departmanlarından ve

NE

NASIL

NEDEN

etkinliklerinden bahsetti ve en sonra amaçlarına yer verdiler. Fakat etkili hikaye anlatımında en önemli şey çemberin içinden dışına doğru gitmektir. Her zaman kurum tanıtılırken ilk başta neden böyle bir kuruluşa ihtiyaç var, amacınız toplumdaki hangi eksikliğe soruna parmak basmaktadır bunlardan bahsedilmedi. Daha sonrasında kurumun etkinliklerine ve amaçlarına ulaşmak için nasıl bir yol izlediğinden bahsedilmeli ve en sonda da kuruluşun tanımına yer verilmeli. Bunun güzel bir örneği aşağıdaki videoda bulunabilir:

https://www.youtube.com/watch?v=CGpPGh9ummY

Önemli notlar:

 Neden bölümünde problemden bahsederken negatif bir cümle kurulmamalıdır, pozitifleştirerek aktarılmalıdır. Örneğin: “Gençler ilgi alanlarında nasıl proje yapacaklarını ve kendilerini nasıl geliştireceklerini bilmiyorlar” yerine “Biz …. derneği olarak gençlerin fikirlerini hayata geçirebilmek için ihtiyaçları olan kaynaklara ulaşımlarının sağlanması gerektiğine inanıyoruz” ve “Biz … derneği olarak gençlere fırsatlar tanındığında kendi yeteneklerini uygulama fırsatı bularak fikirlerini hayata geçirecek projeleri başarıyla tamamlayacaklarına inanıyoruz” denilmeli.

 Hazırlanan hikaye dernek içinden ve dışından kişilere danışılarak gelen eleştiriler doğrultusunda hazırlanmalı.

 Eğer derneğin tespit ettiği birden fazla problem ve birden fazla amacı varsa, bu durumda her amaç için çemberin farklı versiyonları hazırlanmalı ve görüşmeye gidilen yere göre hikaye seçilmelidir.

 Eğer birden fazla departman varsa, her departman için farklı çember hazırlanabilir.

Bir görüşmeye (basın, gazeteci vb.) giderken hazırlık aşamaları

1- Zihniyet olarak hazırlanma

Her zaman pozitif düşünerek bir görüşmeye gidin. Bunun mesajınızı iletmek için iyi bir fırsat olduğunun farkında olun.

2- Strateji belirleme

Elde etmek istediğiniz sonucu belirleyin. Bu görüşme sonucunda ne istiyorsunuz? Ses tonunuzu, hal ve tavrınızı kontrol edin. Bu görüşmenin kimlere ulaşacağını (dinleyicinizi) düşünüp ona göre bir strateji belirleyin.

3- Etkili mesaj oluşturma

Objektifinizi öne çıkarak 3 veya 4 mesaj belirleyin. Bu mesajları olabildiğince kısa ve öz tutmaya çalışın. Her mesaj için çemberin içinden “Neden” sorusundan başlayın. Mesajınızı aktarırken güçlü ve aktif kelimeler kullanın, gazetelere başlık verebilecek kelimeler ve cümleler. Mesaj oluştururken izlenecek adımlar:

1- Neden böyle bir proje yaptık

2- Şimdiye kadar gözlemlediğimiz etkileri veya beklenen etkileri

3- Ana mesaja geri dönüş

4- Malzemeyi bilme

Mevcut durum analizi yapın, sayılara ve verilere yer verin. Görüşmeye giderken bu verilerin ve sayıları ufak notlar halinda yanınızda götürün. Sorulabilecek en zor sorulara cevaplar hazırlayın.

5- Görüşme atmosferine hakim olma

Görüşmeye giderken kimle görüşeceğinizi, onun aracılığıyla asıl ulaşacağınız kişileri ve dinleyicilerinizi tanıyın. Onların sahip olabileceği önyargıları ve beklentilerini bilin, buna göre hazırlık yapın. Medya röportajlarında, röportaj yapan kişinin aracı olduğunun farkında olun ve mesajlarınızı asıl dinleyicilere göre hazırlayın. Televizyon programı ise odanın şeklini, nerede oturacağınızı ve sizden önce ve sonra çıkacak konuşmacıları öğrenin. Size ayrılan süreyi bilin ve her zaman daha azı için hazırlıklı olun.

Görüşme sırasında dikkat edilecekler

1- Mesajınızla başlayın

Açılış cümlenizle görüşmenin içeriğine bir çerçeve hazırlayın. Mesajlarınızı cevabınızın başında verin, tüm cevabınıza yaymayın. İlk soruya cevap verirken tüm mesajlarınıza değinin. Her zaman ilk cevabınızda asıl mesajınızı aktarmaya özen gösterin.

2- Röportajlarda dikkat edilmesi gerekenler

 Her zaman odaklanmış ve savunmaya hazırlıklı olun

 En iyi ve en sevimli halinize bürünün

 Sorulan soruya cevap verin, mesajlarınızı iletin ve durun. Konuşmaya devam ederek konudan sapmayın.

 Tekrar edin, tekrar edin, tekrar edin. Mesajınızı tüm görüşme boyunca tekrar edin. Sizinle 40 dk röportaj yapıp da sadece iki cümlenize yer verebilirler ve bu iki cümlenizin mesajınız olmayan iki cümle olmasını istemezsiniz.

 Her zaman kayıttaymış gibi hareket edin. Röportaj yapacak kişiyle karşılaştığınız andan ayrıldığınız ana kadar her hareketiniz her cümleniz kayıttaymış gibi davranın.

3- Mesajlarınızın hepsini aktarın

Bir şekilde tüm mesajlarınızı aktarmaya çalışın. Sorulan sorunun cevabı sizin mesajınız olmasa bile belli kalıplarla konuyu tekrar mesajınıza çekin. Örneğin: “Evet güzel bir soru ama burda asıl önemli olan …….” veya “Buradan giderken hatırlamanız gereken şey ……”

4- Listeler kullanın

Önemli noktaları not ettiğiniz listeleri yanınızda bulundurun. Bu sayede hiçbir mesajınızı unutmazsınız ve daha düzenli bir şekilde tüm mesajlarınızı aktarabilirsiniz.

5- Dinleyin

Aslında en basit ama çoğu zaman yapmayı unuttuğumuz şey: Dinlemek. Çoğu zaman ne söyleyeceğimizi düşünürken karşı tarafı dinleyemeyiz. Ne söyleyeceğinize odaklanmayın ve karşı tarafın sorusunu dikkatle dinleyin. Soru anladığınızdan emin olun. Size sorulmayan bir soruyu cevaplamayın ve konudan sapmayın. Eğer birden fazla soru sorulduysa tercih ettiğiniz bir soruyu yanıtlayın.

6- Kriz yönetimi

Sorulan soru sizi zor duruma düşürecek bir soruysa krize gitmeden bir şekilde yanıtın yönünü değiştirin. Dinleyicilerinizi düşünün ve zor durumda kalacağınız soruları yanıtlamayın, o soruları kullanarak mesajlarınızı iletin.

7- Vucüt dili

Göz temasında bulunmaya önem verin, dinleyicilerle ve konuştuğunuz kişilerle göz teması kurun. Kapalı ve sade giyinmeye özen gösterin, dikkat dağıtacak takılar takmayın. Heyecanlandığınızda derin nefes alıp verin. Her zaman gülümseyi unutmayın. Gözler sizin üzerinizde olmasa bile başka şeylerle ilgilenmeyin, her zaman dikkatle dinliyormuş gibi bir ifadeniz olsun. Konuşmadan önce tekerlemeler ve konuşma sırasında ılık su da yardımcınız olabilir.

Hazırlayan:

Ezgi Küçükdeğer

Martı Derneği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin