English

In this video we have talked about Big Bang, Planck’s constant and why the universe is at its current conditions.

 

Evrenin Temel Yasaları 3 – Plank Sabiti – Evren Neden Böyle – AB Proje

Evrenin genişlemesinn keşfinin ardından genişleyen bir şeyin zaman geriye sarılırsa küçüleceği ve en sonunda bir noktaya kadar küçülebileceği fikri Big Bang’in arkasındaki temel mantığı yansıtır. Penrose ve Hawking’in öne sürdüğü bir kurama göre zamanda yeteri kadar geriye gidersek noktasal boyutlara varmaya gerek kalmadan zamanın anlamı kalmaz ve ‘zamansız’ bir düzeye varmak mümkündür. Bu nedenle de Big Bang’in noktasal bir yerden olmak zorunda olmadığını da düşünebiliriz.

Bir diğer konuysa fiziksel sabitlerin neden bu şekilde olduğudur, neden ışık hızı 3×10 üzeri 8 metre bölü saniyedir. Buna fizikçilerin yanıtı “bizim evrenimizde böyle ancak alternatif evrenlerin sayısı sonsuzsa ışık hızının sonsuz farklı değeri olan sonsuz alternatif evren mevcuttur” şeklinde özetlenebilir. Ancak zaten bu soru fiziksel değil metafiziksel bir sorudur çünkü bizim fiziğimiz bu evreni incelemek ve anlamak üzerine geliştirilmiştir, bu nedenle alternatif evrenler üzerine yorumda bulunmak bilimsel bir düzlemde anlamlı olmayacaktır.

Bu duruma dair mevcut fizik içerisinden getirilen en doyurucu açıklamalar mevcut gözlemlerimizi kullanarak oluşturulan simetri kırınımı yasalarıdır. Yani evrende madde-anti madde oranının neden %50-%50 olmadığı sorusuna fizikçilerin verebileceği cevap ortada bir simetri kırınımı yasası olduğudur ve bu yapabilecekleri en iyi şey bu simetriyi kıran koşulları irdeleyip etkilerini çalışmaktır. Ancak bu çalışmaların hepsi mevcut gözlemler üzerinden yapılır ve evrendeki madde-anti madde oranına dair yapılan her yeni gözlem ve bulgu bu çalışmaların geliştirilmesini gerektirir. O nedenle de kesin bir yargıya ve sonuca varabilmek mümkün değildir, fakat her yeni gözlem ve bulgu eldeki kuramı daha da kesinleştirir.

Zeki Seskir

METU, Physics PhD and STPS MSc. candidate. Part-time blogger on düzensiz

bu video Across the Universe AB projesinin en zor bölümü evrenimizle ilgili. Plank sabiti ve evrenin neden böyle olduğu konusunda bilgi veriliyor. Başka bir evrende ışık hızı farklı olabilir mi?

Projede takımlara verdiğimiz görev çok zorlu

Evrenbilimdeki son gelişmeler; Felsefeyi, bilimi, sosyolojiyi, dinleri ve günlük hayatı nasıl etkileyecek?

Kanala abone olmak için tıklayın; ➤ http://bit.ly/2jRGPGG

Across the Universe AB Projesi ➤ http://bit.ly/2lDQ7uc

Sosyal Medya ➤ Facebook Page http://bit.ly/2kfbZJ4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin