English

In this video we have talked about String Theory, M-Theory and Many-Worlds Interpretation of quantum mechanics.

 

 

Evrenin Temel Yasaları 2 – Sicim, M – Teori ve Paralel Evrenler – AB Proje

Bu videomuzda sicimlerden, M-teoriden ve çoklu dünyalar kuramının kuantum mekaniğinden doğuşundan bahsettik.

Sicim kuramı fikirsel olarak 1900lerin başına dayanan ve fizikteki noktasal parçacık (boyutsuz) kavramını genişleterek cisimleri sanki titreşen sicimlerden oluşmuş gibi düşünmek üzerinden işleyen bir kuramdır. Ancak bu durumda boyutsuz parçacıkların değil tek boyutlu sicimlerin etkileşimleri üzerinden sıfırdan bir kuram kurmanın matematiksel zorluğu oldukça yüksektir. Her şeye eklenen boyutlar evreni 4 boyuttan (uzay-zaman) bazı sicim kuramlarında 11 bazılarındaysa daha bile fazla boyutlu olarak düşünmeyi gerektirir. Ki bu gereklilik fizik kuramlarıyla veya matematiksel fizikle uğraşan herhangi bir insanın da dile getirebileceği gibi fizik yapmayı çok daha zor hale getirmiştir ve büyük çaplı fiziksel bir buluşa da imza atamamıştır.

M-teorisi aslında pek çok farklı yerden gelen (kuantum mekaniği, astrofizik, kozmoloji, sicim kuramı) fikirlerin bir nevi birleştirilmesidir. Kuantum mekaniğiyle olan bağlantısı kuantum mekaniğinin yorumları üzerinden oluşur. Yaygın olarak kullanılan kuantum mekaniği yorumu olan Kopenhag Yorumu’nda kuantum durumların ve olasılıkların ‘çöküp’ cisimleri belirli bir biçimde görmemizi sağlayan olaya kuantum çökme veya atlama denir. Kopenhag yorumu çökmeyi bir nevi matematiksel gereklilik olarak ele alıp fiziksel gerçekliğini umursamamak gerektiğini dile getirir. Oysa çoklu dünyalar yorumunda eskiden orada olup bizim gözlemleyemediğimiz olasılıkların başka-paralel bir evrende gerçekleştiği savunulur. Yani mikroskopik boyutta bir yazı tura oyununun yazı gelen yüzü bir evren turan gelen yüzü bir evrende devam eder ancak hiçbir olasılık boşa gitmez.

Zeki Seskir

METU, Physics PhD and STPS MSc. candidate. Part-time blogger on düzensiz

bu video Across the Universe AB projesinin en zor bölümü evrenimizle ilgili. Sicim teorisi, M-teorisi, Bohr’un Kopenhag yorumu ve çok ilgi çeken paralel evrenler nedir?

Projede takımlara verdiğimiz görev çok zorlu

Evrenbilimdeki son gelişmeler; Felsefeyi, bilimi, sosyolojiyi, dinleri ve günlük hayatı nasıl etkileyecek?

Kanala abone olmak için tıklayın; ➤ http://bit.ly/2jRGPGG

Across the Universe AB Projesi ➤ http://bit.ly/2lDQ7uc

Sosyal Medya ➤ Facebook Page http://bit.ly/2kfbZJ4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin